Powered by Google TranslateTranslate

Kuuba reisiinfo ja mida kaasa võtta?



Selles postituses keskendun just Havannale. See on kontrastide linn, mis oma lagunemises on muutunud omamoodi ilusaks. Iga maja või sein võib rääkida sulle oma loo. Võta aega ja avasta seda kaduvat maailma.

Paljud asjad kestavad läbi aastate, aga Kuuba raha ja sellega seonduv muutub Kuubal kiiresti ja ülevaade on 2023 aasta seisuga. See on vaieldamatult kõige põhjalikum eesti keeles ilmunud ülevaade Havanna reisinõuannete osas, et mida vaadata ja kuidas reisida ning mida sellele maale kaasa võtta. Kuuba ei ole tavaline maa, siin on alati omad agad, kuid neid teades ning olles ise avatud meelega võib see sind võluda ja endasse haarata.

Seda võiks võtta kui armastuse ja kurbuse lugu selle linnaga. Olen käinud Kuubal viis korda ning elanud Havannas turistina ca kaks kuud, muutudes  kohati ise juba kohalikuks ning mõistes nende hingeelu. Kuna ma ei oska hispaania keelt, siis on suhtlemine siiski pärsitud. Õnneks on mul seal hea tuttav, kes räägib pisut inglise keelt.

Minu kodulehe paremal servas on kohe Google tõlge ja saad lugeda seda sulle sobivas keeles. Tõlge pole ideaalne, kuid täiesti piisav, et saada reisimiseks vajalik info. Täiendan blogi ka jooksvalt, nii kuidas aega on.

Kõikide fotode ja teksti autor on Jaak Nilson.
Blogis oleva materjali kopeerimine ja levitamine ilma kirjaliku nõusolekuta on keelatud.
Küll on aga igati teretulnud selle postituse lingina jagamine.

Loe ka teisi Kuuba lugusid.


Armastusega Kuubalt

Untitled photo

Olen siia kokku pannud oma reisipildid ja teadmised. Olen tänulik kui toetad minu tegemisi 10-20 euroga, juhul kui sulle on sellest Kuuba reisiga kasu olnud või oli lihtsalt meeldiv ajaviide.

Muu info ja selgitused on postituse lõpus. Saan sulle mõõduka tasu eest koostada ka spetsiaalse reisiplaani, sest kõik artiklis olev ei ole 2-3 päeva jooksul läbitav. Mina olen ju olnud Havannas kaks kuud. Aitan soovi korral öömaja leidmisega, sest on oluline elada õiges asukohas, et mitte kulutada väärtuslikku aega.
Saan vajadusel pakkuda kohalike Kuuba giidide kontakte ja linnadevahelise liikumise infot. 
Lisaks on veel kohad nagu tubakamaa Vinales, Cienfugos, El Nicho kosed ja endine suhkrumõiste piirkond Trinidad de Cuba ning Varadero Kuurort ja Matanzase linn, mis vajavad eraldi postitust.


Havanna


Enamus Kuubale saabujatest maandub Havanna lennujaamas. Lennujaamast saab kesklinna lennujaama ees olevate taksodega. 2023 aastal maksab taksosõit lennujaamast Havanna kesklinna enamasti 25-30 eurot. See on hind auto kohta, sõltumata, kas olete üksi või kolmekesi. Kui teil on kohvrid, siis arvatavasti üle kolme inimese peale ei mahu.

Ärge ehmuge, kui olete taksojuhiga kokku leppinud hinnas, aga siis teil palutakse pisut eemale jalutada ja takso tuleb kusagilt nurga tagant. See on Kuuba, kõiges on vahendajad. Kõik on turvaline, aga ärge jätke oma kohvreid hetkekesi valveta.

Vihje
Alati kaubelge hinna üle või näiteks kui leiate reisija, kes läheb ka vanalinna, siis minge mitmekesi ja saate kulud jagada seltskonna peale. See kehtib kogu Kuubal taksot kasutades.


Raha Kuubal



Ametlik Kuuba peeso CUP kurss on 1 euro-ca 120 peesot. Saate vahetada pangas või võtta kaardiga automaadist, mis on lennujaamas või Obsipo tänaval Havanna vanalinnas. Igas hotellis öeldakse teile, kus saab raha vahetada.

2023. aasta veebruari seisuga on musta turu kurss 1 euro-175 peesot. Seega kui saate oma euro eest 160-165 peesot, siis on see igati normaalne, eks vahendajad soovivad ka teenida.
Tänaval pakutakse pidevalt rahavahetust. Kas te riskite sellega või mitte, pole minu otsustada. Samuti vahetavad raha taksojuhid, giidid ja arvatavasti ka restoranides kelnerid. Vahetamisel hoidke valmis juba parajad kupüürid, mitte ei hakka oma rahapakis sobrama. 

Võtke kaasa nii 5-euroseid rahatähti ja 50-euroseid, samuti nende vahele jäävaid kupüüre. 
Kuuba pangad ei aktsepteeri euromünte ja sularaha dollareid-USD kupüüre.

NB!
Kuubal ei saa kasutada Ameerika Ühendriikide pangakaarte. Küll aga toimivad kõik Suurbritannia, Kanada ja Euroopa VISA ja Mastercard poolt välajastud kaardid.  Samuti peaksid toimima kõik Aasia ja Ladina-Ameerika pankade kaardid. Kuid Kuubal on sularaha kuningas. Seega arvestage, et reisil kuluv summa oleks sularahas olemas.
Inimesed võtavad vastu kõik normaalseid valuutasid kuid euro on kõige eelistatum. Siit leiate ametliku musta turu ülevaate mis muutub pidevalt, vastavalt turusituatsioonile ja arvestab igapäevase vahetuskursside keskmisega.
Musta turu valuutavahetuse tänane seis

Kuna kõige väiksem paberraha on 5 eurot, siis on seda sageli jootrahaks liialt palju.
Kui restoranis mängib ansambel, siis tuleb peagi keegi sinu käest jootraha küsima. Kui soovite palju anda, siis 5 eurot inimese kohta on väga palju. Võite anda raha peesodes, aga arvestage, siis musta turu kursiga. Näiteks annate 1  euro väärtuses oma seltskonna liikme kohta, see oleks siis ca 150-200 peesot.
Kuubalased on vaesed ja nad tõesti väga vajavad jootraha.

Kui tänavanurgal poseerib sigariga mees, siis küsib ta algul  pildistamise 5 või 10 dollarit või eurot, aga lepib ka 500 peesoga. Arvestage, et teie käest küsitakse pidevalt raha, seega ei saa kõigile maksimaalselt jootraha anda.
Kui tänaval toimub tantsuetendus ja küsitakse raha, siis 200 peesot ühe turisti kohta piisav. 
Varaderos, kus on kõik hinnas hotellid, sobib jootrahaks ka dollarite andmine.
Ku soovite taksoga sõita, siis leppige eelnevalt summa kokku. Taksohinnad võivad olla 1 euro kilomeeter või rohkemgi.
Küsige, küsige, küsige eelnevalt, sest igas restoranis või taksos võivad olla erinevad maksevõimalused ja valuutakursid on samuti erinevad.

NB!
Kui vahetate raha pangas, peab pass alati kaasas olema. Samuti igaks juhuks, kui lähete ETECSA kontorisse Kuuba SIM-kaarti taotlema. Viimases saab ilmselt ka SIM-kaardi, millel on passist prinditud paberkoopia, aga pass on kindel, eks see oleneb ka olukorrast ja ametnikust?


Restoranid



Restoranides on tavaline, et arvele lisandub 10 protsenti hinnast. See kasseeritakse automaatselt koos arvega. Ja kui te jootraha ei lisa, siis vaadatakse teid mõnikord kurva või isegi pahase pilguga. Samas olete juba oma jootraha ju selle lisaprotsendiga andnud, kuid see läheb omaniku taskusse ja sageli ei jagata seda personaliga.

Havanna vanalinn on täis erineva hinnatasemega restorane. Arvestage sellega, et menüü nimekirjas olevates toitudest ei ole enamasti kõik saadaval. Seega olege kannatlik ja leplik. Nagu öeldakse, see on Kuuba. Teenindus on keskpärane ja seda sageli ka 5-tärni hotellides. Väga sageli ei räägi ettekandaja üldse inglise keelt, kuid saab hakkama, sest leitakse keegi, kes pisut räägib.
Google Translate töötab väga hästi kui teil on kohalik SIM kaart olemas.

Kui olete kõik hinnas hotellis Varaderos, siis on hea anda 1-dollarilisi jootrahaks, kuid sobib ka peeso või euro.      


Turvalisus ja vargused


Kuuba on väga turvaline riik, kuid ettevaatus pole kunagi liiast.

Kui teil on äraantav pagas, siis laske see eelnevalt lennujaamas kiletada.
On juhtumeid, kus Kuuba lennujaamas on kohvreid avatud ja asju varastatud. Kiletatud kohver on veidi aegavõtvam, et seda avada.

Varadero hotellides on esinenud ka vargusi, kuid ärge jätke iialgi midagi nähtavale. Suletud kohvrit üldjuhul ei avata ka hotellis toateenijate poolt.

Andke pisut jootraha ja kingitusi toateenijatele, see aitab kaasa, et teie isiklikke asju ei varastataks. Lisaks mõni šokolaaditahvel, hambapasta, sukkpüksid, küünelakk, šampoon, naiste hügieenivahendid, ravimid nagu Ibuprofeen ja Paracetamol ( USA-s Tylenol, Mapap või Panadol.) Arvestage sellega, et toateenijad vahetuvad.
Võtke neid kingitusteks, neid ei ole Kuubal saada. Võtke kohe rohkem, sest need ei maksa apteegis kuigi palju, kuid on kohalike seas hinnatud. 

Öösiti ei maksa äärelinnas siiski üksi hulkuda, Havanna vanalinn on siiski turvaline, kuigi tänavad on pimedad ja elu rohkem on vanalinna servades, kus on restoranid.


Mida enda tarbeks kaasa võtta?



Kuubal ei ole pea-aegu midagi saada. Seega võtke kõik kaasa, mida teil tarvis võib minna ja pisut rohkemgi veel. 

Hambapasta, kõik naiste hügieenitarbed, šampoon, seep. Pistke kohvrisse paar rulli tualettpaberit, seda ei ole Kuubal saada. Kohvikute tualetis ei ole enamasti paberit, välja arvatud hotellide tualetid, kus see on olemas.

Kõik vajalikud ravimid, lisaks Paracetamol ja Ibuprofeen. Sageli tekivad troopikas kõhuprobleemid, seega midagi, mis korrigeerib seedimist ja paneb kõhu kinni. Minul on Kuubal käies väga hea kõhtu kinni panev ravim Enterol.
Eestis, minu kodumaal on see apteegis vabalt müüdav. Lisaks on mul kaasas ka kõhuhädade vastane antibootikum kui lahjem ravim ei peaks aitama ja samuti ka Penitsilliini või Amoxicillini tabletid. Igaks juhuks. 
Kui kellegi on probleem seljaga või näiteks hambavaluga, siis aitab kaasavõetud Diclofenac.

Võtke kaasa kindlasti sääsetõrjevahend. Olen Kuubal olnud viis korda ja ma pole talvisel ajal mitte ühtegi sääske näinud, kuid õhtuti võib neid rannas siiski olla ja sääsed on Kuubal suur probleem.

Eestist (kogu Schengeni viisaruum) minnes võib ilma Ravimiameti loata kaasa võtta 9 ravimit. Minnes kaugele reisile, siis mõtle hoolikalt kõik läbi ja ära ole laisk. Kui kasutate mõnda psühhotroopset unerohtu, rahustit jne, siis on ametlik luba igal juhul vajalik  Eesti Ravimiameti info.

Eestlane, registreeri end Välisministeeriumi lehel enne reisi Reisi targalt.


Internet ja elekter Kuubal



Kuubal saab kasutada kohalikku SIM kaarti, et olla netiühenduses. Neid saab näiteks Havannas Obispo tänval olevast ETECSA kahest kontorist. Arvestage, et selleks võib kuluda paar tundi tänaval järjekorras olemiseks. Kui olete kontorisse pääsenud läheb seal ka kuni tunnike. Sõltub olukorrast.
Kui saate seda kusagil linnaäärses kontoris teha, kus rahvast ei ole, siis saab kiiremini.

NB!
Kui te kasutate Kuubal sealset SIM kaarti ja jagate mõnda oma postitust Facebookis või saadate Messengeris paar pilti, siis saad üsna kohe teate Facebooki emafirmalt Meta.

Sinu isiklikku reklaamikontot on piiratud ja sul on alaline reklaamikeeld Meta süsteemis. Kuna Donald Trump pani vahetult enne ametist lahkumist Kuuba taas terrorismi toetavate riikide hulka, siis saategi selle tõttu karistada. Paljudele pole see info oluline, sest nad ei kasuta Facebooki oma ettevõtluse reklaamiks. See peaks kehtima ka Instagrami kohta, kuid minul jäi Instagramis reklaamimine võimalikuks, kuigi tegin ka seal postitusi Kuubal olles. 
Võib-olla aitab VPN kasutamine, mis peab olema telefoni allalaaditud juba enne reisi. Rõhk on sõnal võib-olla... 

Kui soovisin Kuubal olles oma Eesti panga kaudu tasuda Kuubal oleva hotelli eest, siis oli seda vaja läbi VPN teha. Eesti või muude riikide maksete jaoks polnud seda vaja.

Havannas on Keskpargi servas ülimugav hotell ja selle esimese korruse baar, kus käiakse end kosutamas. Iberostar Park Central Hotel.

Seal käivad paljud turistid, ka need, kes elavad  kodumajutustes. Mõistliku hinnaga baar ja väga hubane. Hotell ise on küll kallis. Baarist saab osta wifi kaardi ja siis internetis käia. 5 eurot oli vist tund. Ära unusta telefonis wifit sulgeda, kui ei kasuta.

Kuubal on Ameerika elektrisüsteem, mis on 110V ja Euroopa pistikutele on enamasti tarvis selleks sobilikku üleminekut, et oma nutiseadmeid laadida. Elektroonikaseadmed on tänapäeval kõik 110-240V ja mingeid muid lisaseadmeid pole tarvis. Eesti Oomipoes on tavaliselt need üleminekud saadaval.
Osades kohtades on ka Euroopas kasutuselolevad pistikud. 
Kindlasti võtke kaasa väike akupank telefoni laadimiseks kui peaks olema elektrikatkestus.


Riietus


Kuuba on subtroopilise kliimaga. Turisimihooaeg on novembrist-maini.
Alates maist algab ka vihmaperiood, kus niiskus ja kuumus on väga raskesti talutavad. Suvel on palav, ookean on väga vaikne, kuid alates suve teisest poolest ja varasügisel on orkaanide aeg.

Pikad püksid võtke kaasa, sest neid võib mõnikord vaja minna kui lähete mõnda peenemasse restorani. Talvel kodust minnes muidugi on need jalas nagunii. Kergem kampsun või teksapluus võib mõnel õhtul vajalik olla, eriti kui olete mõne hotelli katusel ja tuult on rohkem. Havannat kutsutakse ka tuulte linnaks.

Havanna vanalinna tänavad on väga auklikud, seega pange jalga mugavad ja kindlalt jalas püsivad jalatsid. Plätud ja sandaalid ei pruugi olla parim mõte, lisaks võib juhtuda, et astute koerakaka sisse.

On hea, kui kogu igapäevane riietus on ülimugav ja juba sisse kantud, sest troopikas higistades ei ole uued ja sageli ebamugavad riided just parim mõte. Küll aga arvestage, et õhtuks võiks paremad riided siiski ka olla. Enamuses pääseb kõikjale viisakates lühikestes pükstes, ka mehed. Kuid siiski mitte rannapükstes.




Havanna keskpargi ümber on erinevad hotellid, mille katustelt avanevad imelised vaated linnale ning seal on ka hea kas einestada või siis võtta mõni õlu või kokteil. Maksmine on praegusel ajal neis hotellides pangakaardiga, kuid mõnes saab maksta ka sularaha peesodes. Küsige alati ja uurige olukorda, sedasi võib saada palju odavamalt. Keskpargi ümber on Inglaterra, Park Central, Telegrafo ja Gran Manzana hotellid. Lisaks veel Alicia Alonso balletiteater, mis on hetkel suletud, sest on probleemid nii lava ja vahelaega, millede puitosad vajavad vahetamist. Puukoi on oma kurja tööd seal teinud. 
Park Central hotelli lobbys sai maksta ka peesodes, seda siis novembris 2022.

Keskpargi ümber on hulgi vanu retroautosid, millega teha linnatuur. Hinnaks on ca 45-50 eurot tund, kuid kaubelge jällegi, saab ka 35-40 euroga.
Havanna keskpark- Google Maps

Vihje.
Mõned vaated keskpargi ümbruses olevate hotellide katustelt. Püüdke neid külastada 1-2 tundi enne päikeseloojangut, sest siis on valgus pildistamiseks parem. Loomulikult jõuate ühe õhtupoolikuga olla ainult 1-2 hotelli katusel. Keskpargi ümber on korras hotellid, kuid kohe eemal on lagunev linn.
See loob sellised kontrastid ja meeleolu mida pole võimalik unustada.

Keskpargist läheb Paseo del Prado otse ookeani äärde, kust algab kuulus kaldarajatis Malecon, mis on Havannna  ühtlasi 8-kilomeetri pikkune betoonist diivan.

Õhtuti, eriti nädalavahetusel on seal palju noori, kes kuulvad muusikat, istuvad niisama või rüüpavad pudelist rummi. See on nende vaba aja veetmise stiil ja tasuta võimalus. 

Malecon on väga eriilmeline. Hommikuti on ooken sageli pea-aegu peegelsile, kuid pikemalt seal olles märkad, kuidas tuul hakkab tõusma. Mõni üksik sukelduja käib kala püüdmas. Õhtuti on aga seal melu, kalamehed, turistid ja kohalikud moodustavad huvitavad ja väga elava kombinatsiooni mida jälgida. Pildistamiseks on jälle parim aeg tunnike enne loojangut kuni loojanguni.

Enne kui jõuate Maleconile, jääb paremat kätt uus Iberostar Gran Packard hotell, mille katuselt on taas uhked vaated, kuigi novembris 2022 ei lubatud katusebaari ka turiste, kes hotellis ei peatu. Aga kui lähete tuima näoga otse lifti juurde, siis ehk ei küsita midagi.

Havanna väljakud


Havannas on viis olulist väljakut. 
Keskpargist on juba juttu olnud. Kui möödud Gran Manzana hotellist ja selle vastas olevast kunstimuuseumist, siis Obispo tänava alguses on kohe El Floridita baar, kus kirjanik Hemingway jõi nö kuulsaks daiquiri kokteili ja mis on selle kokteili sünnipaik. El Floridita on alati turistidest pungil ja seal on alati elav muusika. 
El Floridita on tõesti väga lärmakas koht ja kas seal pikemalt viibida või mitte on juba igaühe otsustada, kuid sisse võiks vaadata küll.

Obispo lõpus on Kindralkaptenite palee-Palacio de los Capitanes Generales, mille ees on Eusebio Leali kuju. See mees lahkus meie hulgast hiljuti, kuid tänu temale on Havanna olemas sellisel kujul nagu ta on ning teda kutsutakse ka nimega, mees kes päästis Havanna vanalinna.
Eusebio Leal tegi omal ajal Fidel Castole selgeks, et Havanna päästmiseks tuleb riik turismile avada, et valuutat teenida. Kindralkaptenite palee ees on tänaval  telliskivilaadsed puidust klotsid, mille peal on päris mõnus kõndida. 

Ehitus algas aastal 1776 ning hoone oli kasutusel Kuuba kindralkaptenite residentsina. 
Pärast Kuuba iseseisvumist kasutati hoonet mitmel erineval otstarbel, sealhulgas kui linnavalitsuse peahoonet, ajaloomuuseumi ja kultuurikeskust. Tänapäeval asub hoones Kesk-Ameerika ja Kariibi mere muuseum, mis tutvustab piirkonna ajalugu ning kultuuripärandit.

Seal samas juures on ka kohe Castillo de la Real Fuerza de La Habana, mis on Kuuba üks vanemaid kindluseid. 
Kindlus ehitati aastatel 1558-1577, et kaitsta Havanna sadamat rüüsteretkede  eest. Kindlusel on kolmnurkne kuju, millel on kolm bastionit. Kindluse seinte paksus ulatub kohati üle 5 meetri ning see võimaldas kindlusel kaitsta sadamat nii merelt kui ka maalt tulevate rünnakute eest. Aja jooksul on kindlust kasutatud ka vanglana, püssirohulaona ja esimese astronoomilise vaatluskeskusena Kuubas. 



*Kindluse kõrval on Havanna kõige vanem väljak, Relvaväljak-Plaza de Armas.
*Väga lähedal on ka kohe San Francisco väljak-Plaza de San Francisco de Asís.
*Mõnesaja meetri kaugusel on ilus ja korras Vana väljak- Plaza Vieja- Google Maps
*Teises suunas minnes on Katedraali väljak-Plaza de la Catedral.
* Revolutsiooniväljak - Google Maps aga asub hoopiski Vedodo linnosas ning sinna saab Hop on - Hop off bussiga, mille päevapilet on 10 USD, maksmine ainult pangakaardiga. Loomulikult teevad linatuure vanad Ameerika retroautod, mis sõidavad sealt läbi. 
Väljaku ühe servas on raamatukogu ja teises hoones siseministeerium ning teiselpool hiigelväljakut on kunagise Kuuba - Hispaania sõja vabadusvõitleja Jose Marti kuju ja vaatetorn, kuhu saab ka üles minna. Igatahes 2022 aasta lõpus oli see veel renoveerimise tõttu suletud. Kõrge vaatetorni taga on ka Kuuba kompartei ja valitsuse hoone.

Üks põnev koht on veel, Empedrado tänaval on tilluke baar  La Bodeguita del Medio - Google Maps, kus Hemingway armastas mojitot juua. Kogu vanalinn on elav ajalugu ja eks igaüks leiab midagi, mis on talle just hingelähedane. Vanalinnas võib hulkuda päevade kaupa, istuda ja vaadata kuidas inimesed oma tegemistega hõivatud on. 


Vanalinnas võiks veel külastada ka Rummimuuseumit - Google Maps

Kui tahad näha, kuidas vabrikus sigarid valmivad, siis mine hommikul kella kümne paiku Park Centrali hotelli ja fuajeebaarist saad osta piletid tubakavabrikusse.
Reisibüroode inimesed müüvad neid. Tasumine toimub kaardiga, hinnaks peaks olema 10 dollarit. Pileteid tehases ei müüda. Tehasest mõne sammu kaugusel asub ka suur sigaripood. Kui võtate hotellist takso, maksab see 10 eurot üks suund. Soovi korral ootab ka takso ja tagasisõit Keskparki maksab taas 10 eurot. Kui jala minna, siis kuskil 2-3 km.
Tänaval pakutakse pidevalt odavate hindadega maailma parimaid sigareid, kuid need ei pruugi alati õige kraam olla, sest mõnikord pannakse sigari sisse palmilehti vms. Muidugi on alati võimalus, et tänaval on häid sigareid, aga sa lihtsalt ei tea, kas see nii on. Partagase sigaritehas Google Maps

Havanna kesklinn - Havana Cento on teiselpool Paseo del Prodo tänavat ja on uuem linnaosa kui Havanna vanalinn - Havana Vieja.

Linnaosa on väga lagunenud ja näitab hästi reaalselt Kuuba inimeste igapäevast elu ja pole nii turistlik kui vanalinn. Vaadake erinevatesse tänavatesse kui teil peaks aega olema. 

Alicia Alonso teatri kõrval, mis on keskpargi vastas, asub ka Kuuba kõige majesteetlikum hoone - kapitoolium. See oleks justkui Washingtoni kapitooliumi koopia, kuid mitte siiski päriselt. Praegu peaks hoone olema ka avatud külastajatele. 
Kapitooliumi lähedalt saab alguse ka Havanna hiinalinn. Kui oled näoga kapitooliumi poole, siis sellest vasakult möödudes pääseb hiinalinna varavate juurde.


Malecon

Kui olete jõudnud näiteks mööda Paseo del Prado tänavat Havanna kuulsale kaldarajatisele, siis seal on  Royalton Paseo Del Prado nimeline hotell, mille katuselt avanaevad samuti imelised vaated. Kuid, selle katusele pääsemiseks peate eelnevalt reserveerima kohad, mõnikord isegi paar päeva ette.

Malecon ehitati umbes 100-aastat tagasi, kaitsmaks linna ookeani eest. See
pikkune rajatis algab vanalinna ja kesklinna piirilt ning läheb välja Vedado linnaosasse. Vedado ja Miramar on linnaosad, kus elavad jõukamad kuubalased ning kus ümbritsev keskkond on hoopiski paremas seisukorras.

Miramaris on ka 5. avenüü, kus on palju villade stiilis hooneid ning välismaiste firmade peakorterid ja erinevate riikide saatkonnad.

Hotelli vastas on El Morro kindlus, see on torniga kindlus-loss, kuhu võiks samuti ekskursiooni teha. Võimalusel õhtupoolikul, enne päikeseloojangut.
On ka võimalus mina sinna majakasse torni üles Havanna siluetti imetlema. 
El Morro kindlusse  saab näiteks bussiga, Sinine buss peatub Keskpargi servas, Inglaterra hotelli vastas. Bussipilet maksab 5 USD ja tasumine on ainult pangakaardiga. See buss peatub mõnikord ka kindluse juures, olles teel Playa del Este randa. Seda peaks enne bussi peale minekut küsima, kas nii minnes kui tulles teeb buss El Morro juures peatuse.
Vastasel korral tuleks minna taksoga ja enamasti küsivad nad 10-eurot ühe otsa eest. Takso on Kuubal üsnagi kallis.




Väga omanäoline hostel ja baar on Malecon 663- Google Maps, mis asub kohe ookeani kaldal ja kus on lihtsate vahenditega saavutatud erakordselt stiilne tulemus interjööri osas. Lisaks muidugi lummav vaade ookeanile.

Jalutades Royalton Paseo del Prado hotellist 2+ kilomeetrit, jõuad Kuuba ühe olulise maamärgi Hotel Nacional de Cuba - Google Maps juurde. Sealses sisehoovis saab mõnusasti väga mõistliku hinnaga kokteile proovida. Selles hotellis toimus 1946 aasta detsembris, jõulude eel, suur allmaailma kokkutulek, kus arutati maffia arutas USA omavahelist jagamist.

Tähelepanu kõrvalejuhtimiseks ja meelelahutuseks toimus Frank Sinatra kontsert.
1933. aastal toimus hotellis ka lahing tollase riigivalitseja Machado sõdurite ja võimu haaranud Batista vahel ning hoone sai kahjustada.
Viige end õigele lainele ja püüdke mõelda möödunule ning mida need seinad võiksid küll rääkida... Loomulikult on selles hotellis ööbinud paljud tollased ja ka tänapäevased kuulsused.
Sissepääas hotelli on mitte Maleconi ja ookeani poolt, vaid tuleb minna üles pisut kõrvalolevat tänavat mööda ja siis keerata paremale või vasakule, sõltuvalt kuidas minna. Näiteks sealt üles, kus on suur silt Cuba ja väike koseke mööda seina alla voolamas.

Õhtuti on hotellis väga hea etendus Parisien, mille maksumus peaks olema kohapeal makstes 1300 Kuuba peesot ja on kordades odavam kui kuulus Tropicana. Need kes on näinud mõlemat ütlevad, et Tropicana on ainult pisut suurem ja  massiivsem, kuid ka Parisieni etenduses on mõnel hetkel laval 50 muusikut, lauljat ja tantsijat. 


Malecon 663

Parisien show hotellis Nacional de Cuba

                            


Callejon de Hamel ehk Hameli allee on Afro - Kuuba kunstike poolt loodud sürrealismi, kubismi ja tänavakunsti segu. Leitud vanadest vannidest, valamutest, jms. kolust on tehtud ilmekas keskkond, kus pühapäeviti kell 12.00 toimub Afro - Kuuba tantsu- ja muusikaetendus. Kohale võiks minna juba tunnike varem.

Esinejad tantsivad rumbat ja kogu show on Santeria usu seostega. Jamaical ja Haitil kutsutakse seda voodooks. Riitus on tekkinud Aafrika orjade järeltulijate ja katoliku usu seguna, millel on erinevatel Kariibi mere saartel oma nimi ja teatud erinevused. Santeria on Hispaania katoliku usuga seotud, voodoo aga prantsuse omaga. Trummid, muusika ja hüpnootilise loomuga muusika, palav ilm, kokteilid, õlu ning ümbritsev keskkond pakub külastajale omapärast vaatemängu.

Trummid kutsuvad esile Santeria jumalate orishade vaimu. Santeria tähendab pühakute kummardamist ja lõunamaa rahvastele iseloomulikku värvi on muidugi palju. Väikestes poekestes ja baarides saab osta Kuuba käsitööd ja Santeriaga seotud esemeid. Koht pole siiski üleliia turistikas ja kommerts, vaid üsnagi autentne.

Olen näinud Havannas kanalisatsioonirestil seapead ja lilli, ju oli siis seal lähedal kusagil riitus. Üks mu tuttav, kes õpetas kunagi ka Eesti eriväelastele tundlikkuse arendamist ehk kuidas käituda olukorras kui sa ei näe ja mida siis teha, näiteks pimedas, ütles, et voodoo on tõsine asi ja sellega saab inimesi mõjutada väga suure vahemaade tagant.

Mu Kuuba tuttav aga ütles, et kuubalased kasutavad massiliselt riitusi enda kaitsmiseks teiste pahade mõtete ja tegevuste eest ja samuti ka teistele halba tegemiseks. Usu siis või mitte, uskumatule siiski põnev teema.




Callejon de Hamel

Revolutsiooniväljaku lähedal on Havanna koloniaalsurnuaed - Google Maps,  kuhu on maetud ligi miljon inimest. Saab täiesti vabalt jalgsi minna, ca 1,5 km on peaväravani, mis on ka ainuke sissepääs turistile. Teisel poole on ka väravake, aga sealt mind küll ei lubatud.

Loodud 1876. Kalmistut peetakse üheks tähtsaimaks Ladina-Ameerika ajaloolises ja arhitektuurilises mõttes, jäädes alla vaid La Recoletale Buenos Aireses. Pindala 57 hektarit. 800 000+ hauda. Nägin, et ühes kohas oli keegi maetud veel 2019 aastal, seal kuhu ülikud on maetud. Kokku 56 tuhat hauakambrit ja üle 500 mausoleumi.

Kokku on siia maetud üle miljoni inimese, mõnede hinnangute kohaselt võib see ulatuda kahe miljonini. Näiteks Amelia Goyri haud on nii populaarne, et mõnikord on selle vaatamiseks järjekord. Seda nimetatakse "La Milagrosaks" , mis tähendab "imelist naist" . 1901. aastal suri Amelia Goyri sünnituse ajal ja maeti siia koos surnult sündinud lapsega. Lugu räägib, et laps oli pandud tema jalge ette, kuid kui hauakamber paar aastat hiljem välja kaevati, oli Amelia surnukeha rikkumata. Sõna levis sellest imelisest sündmusest väga kiiresti ja tema abikaasa tellis kuju, mida saate täna näha tema naisest, kes hoiab last käes. Juba üle sajandi on see olnud koht, kuhu inimesed on tulnud austust avaldama, kingitusi jätma ja palvetama, et nende lootused ja unistused täituksid. Võite märgata, et inimesed teevad selleks konkreetset rituaali. Võib hauale koputamist metallrõnga abil, et teavitada Ameliat sinu kohalolekust ja seejärel öelda valjusti oma nimi ja paluda vaikides "imet", jätta annetus, tavaliselt lilled, ja seejärel lahkuda haua juurest selg ees.

Santeria usu järgijad käivad neile oluliste haudade juures. Rituaalide juures on osa ka rummil ja sigaritel. Ühel ainulaadsel hauakambril on marmorist valmistatud hiiglaslik malenupp. See on Kuuba kunstniku Florencio Gelaberti töö ja see on kunagi elanud ühe suurima maletaja Jose Raúl Capablanca haud. Mõnikord nimetatakse teda "Male Mozartiks" ja "Malemasinaks" ,
aastatel 1920–1927 oli ta male maailmameister. Kalmistu geograafilises keskkohas on siiani töötav kaheksanurkne kabel, mis mahutab 700 inimest, kuigi välisel vaatlusel küll sellist muljet ei jäänud.

Havanna mets - Havanna bosque




Havanna mets on midagi erakordset. Seal võib sõna otseses mõttes aru kaotada.
Kuidas minna? Üks võimalus on minna keskpargist Hop on - Hop off bussiga ja minna maha Almendarese jõe ääres. Bussis on giid, kes tutuvustab ka linna ja annab märku kui eelnevalt küsida, kus on Bosque de la Habana. Silla ühel poole on lastele mänguala, kuid mets jääb teisele poole silda.

Muidugi võib sinna sõita ka retroautoga, jõudes lõppjaama, saab seal võtta pina-colada kokteili või paar, jalutada metsas ning tualett on ka olemas. Takso ootab tunnikese. See on üks olulisemaid kohti Havannas, mida külastada. Maju ja väljakuid on kõikjal maailmas, kuid keset linna, troopilises metsa kokteili juua on ainulaadne kogemus.



Fusterlandia - Google Maps


Havannast 20 minuti kaugusel on Fusterlandia. Kuuba kunstnik Jose Fuster on loonud omapärase maailma. Kõik vormid on kaetud värviliste kahhelplaatide kildudega. Inspiratsioon on ta saanud Hispaania kunstniku Gaudi töödest.
Vanahärra ise elab seal läheduses. Ühtlasi saab osta ka tema loodud kunsti ja maale sealsest poest. Hinnad on küll enamasti tuhandetes eurodes, aga üht-teist on ka soodsama hinnaga.





Oluline, väga oluline!

*Kuubal olles, ära joo kraanivett, kõhuhädad tulevad ka ilma selleta. Hambaid võib kraaniveega pesta, aga ära neela vett alla.
*Ära söö tänaval vitriinides olevat toitu ehk burgereid. Need on kuuma käes teab kui kaua olnud ja on seal juba oma elu elama hakanud...vorstiviil juba liigutab... 
*Osta tänavalt või poest pudelivett, sest rummi ja õlut ei jaksa kogu aeg juua.
Liitrine pudelivesi maksab ca 200-300 peesot ehk pisut üle 1 euro.

*Peab olema turistikaart, see on viisa asemel.
 Eestis saab seda näiteks Reisieksperdist ja Estravelist, ehk ka mujalt, 
 ca 40-eurot.
*Tervisekindlustus peab olema.
*Kui reisini on jäänud 48-tundi või vähem, siis tuleb täita see kohustuslik vorm Täida ära

Prindi see välja või tee sellest kuvatõmmis. Kui telefonis näitad, siis arvesta, et see olgu kusagil sellises kaustas, mida saab ilma internetita Havanna lennujaamas näidata kui maale minna.

Mida siis veel?
Nagu mainisin, et olen väga tänulik kui teed mulle väikese toetuse ülekande näol.

OÜ Jaak Nilson Photostock EE832200221029179649-võiks panna juurde, Kuuba info.

Mul on sulle ka veel üks pakkumine!

Lisaks sellele, et kui soovid, saan sind aidata Kuuba reisil majutuse leidmisega kui liigud omapead, aitan giidi leidmisega või koostan reisiplaani. Küsi infot.

Kuuba on koht, kus tuleb ja tekib ka vastupandamatu soov ka pildistada ja parim pildimasin on telefon.
Kerge lühikoolitus selles vallas enne reisi veebi vahendusel hinnaga 44-eurot, kui oled teinud mulle väikese eelneva omapoolse materiaalse tänuavalduse reisinfo eest. Nutifoto privaatõppe tavahind kogu programmile on 88-eurot.

Uuri lisa koolituse osas.


Ole siis tubli, ma üritan samuti!

Kirjuta või joonista mulle jaaknilson@gmail.com
+372 5026327





Siia võib täitsa vabalt midagi kirjutada.

  • No Comments
Powered by SmugMug Owner Log In
Google Translate

Original text

Contribute a better translation